Wydarzenia bydgoskie
A | A | A
Pobicie trzech działaczy Solidarności na sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy 19 marca 1981 r. spowodowało jeden z największych kryzysów politycznych w Polsce przed wprowadzeniem stanu wojennego.
Jak podkreśla Andrzej Albert (Wojciech Roszkowski) w swojej „Najnowszej historii Polski 1914-93”, delegacja Solidarności została zaproszona na sesję WRN. Związkowcy – na czele z Janem Rulewskim – chcieli wyrazić poparcie dla strajkującej Solidarności chłopskiej. „Delegacji Solidarności nie pozwolono jednak zabrać głosu, a wobec jej protestu władze użyły siły” - pisze Andrzej Albert. - „Trzej działacze Solidarności, w tym sam Rulewski, zostali ciężko pobici na sali obrad przez milicję”. Grozę sytuacji potęgował fakt, że od kilku dni trwały ćwiczenia wojsk Układu Warszawskiego pod kryptonimem „Sojuz-81”. Zdaniem Alberta, „widomy znak nacisku Kremla”. Historyk uważa, że „nie było przypadkiem”, iż właśnie wtedy doszło do „prowokacji przeciw Solidarności w Bydgoszczy. Efektem wydarzeń bydgoskich były protesty Solidarności, w tym masowy, czterogodzinny strajk ostrzegawczy 27 marca. I choć później napięcie opadło, zajścia na sesji WRN w Bydgoszczy stanowiły przedsmak wprowadzonego dziewięć miesięcy później stanu wojennego.
Audio
Nagranie dokumentujące konflikt w budynku WRN w Bydgoszczy i pobicie działaczy Solidarności przez milicję.
VI sesja WRN, 19.03.1981. Uwaga: jakość dźwięku jest słaba.
Dziennik wieczorny, Program I Polskiego Radia, 20.03.1981.
Praca Komisji Ekspertów w Bydgoszczy. Wzrost napięcia w kraju, stan gotowości związkowej. Komentarz Kajetana Gruszeckiego pt. „Znaki zapytania”.
Wiecowa wypowiedź Lecha Wałęsy na temat Wydarzeń Bydgoskich.
Wydarzenia bydgoskie komentuje związkowiec z tytułem Budowniczego Polski Ludowej.
Relacja Jana Rulewskiego o przebiegu milicyjnej akcji „Rozbrajanie związku”.
Opis przebiegu sesji WRN w Bydgoszczy.
Rozmowa z Antonim Tokarczukiem (wiceprzewodniczącym) i Grzegorzem Auslingerem.
W Międzyzakładowym Komitecie Założycielskim Solidarności w Bydgoszczy rozmowa z Antonim Tokarczukiem (wiceprzewodniczącym) i Grzegorzem Auslingerem. Dokładny opis przebiegu incydentu w WRN i pobicia delegacji Solidarności.
Rozmowa z Michałem Bartoszcze – jednym z pobitych w incydencie.
„To był policzek dla całej Solidarności. Dostawałem ordery, a teraz mnie skopali”.
Rozmowa z Janem Rulewskim w szpitalu na temat przebiegu wydarzeń w WRN w Bydgoszczy.
„Zostaliśmy oszukani jak małe dzieci” (20.03.1981).
20.03.1981. Lech Wałęsa reaguje na incydent bydgoski. „Nie damy się złamać!”.
Dziennik telewizyjny.
Informacje Polskiej Agencji Prasowej o wydarzeniach w Bydgoszczy, o działalności Komisji Ekspertów i stanowisku Krajowej Komisji Porozumiewawczej Solidarności. Informacje o strajkach ostrzegawczych.
Ludzie
Więcej tematów tej kolekcji
Więcej tematów...