Tak rodziła się Solidarność
A | A | A
Pod koniec sierpnia 1980 r. władza podpisała porozumienia z robotnikami strajkującymi na Wybrzeżu. Chyba nikt wówczas nie przypuszczał, że to początek końca systemu komunistycznego w Polsce.
Porozumienia zostały podpisane w wyniku negocjacji prowadzonych w Szczecinie i Gdańsku. Najsłynniejsze były rozmowy w Stoczni Gdańskiej, gdzie na czele Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego stał Lech Wałęsa, a Komisję Rządową reprezentował Mieczysław Jagielski.
Audio
Mówi Andrzej Gwiazda (jeden z twórców niezależnych związków zawodowych).
Analiza istniejącej sytuacji, absurdy socjalistycznej ekonomiki, ubezwłasnowolnienie obywateli, istota autentycznych związków zawodowych.
Wypowiedzi przedstawicieli MKS w kwestii wolnych związków zawodowych.
Krytyka dotychczasowych struktur związkowych, analiza istniejącego bałaganu gospodarczego, koszty złego rządzenia, niezbędność reform.
Uwagi ministra Mieczysława Jagielskiego.
Propozycje wymienienia grup negocjacyjno-eksperckich. Elementy polemiki w kwestii możliwości modernizacji starych związków.
Piotr Wilczkowski omawia artykuł „Trybuny Ludu”: stanowisko Komisji Rządowej wobec postulatów strajkujących robotników (27.08.1980).
Program I Polskiego Radia, Magazyn Informacyjny Z kraju i ze świata.
Nadal trwają strajki na Wybrzeżu. Rozmowy rządu ze strajkującymi. Relacje z Gdańska, Koszalina i Szczecina. Nadzieje na porozumienie. Kazimierz Barcikowski apeluje o cierpliwość.
Komisja Rządowa poważnie traktuje postulaty ludzi pracy.
Kwestie rekompensat i zaopatrzenia. Niezbędna wolność słowa i przestrzeganie zasad praworządności. Porozumienie jest bliskie. Trudny postulat wolnych związków zawodowych.
„Trybuna Ludu”: „Odnowa ruchu związkowego.
Niezbędna jest dyskusja o hasłach słusznych i niesłusznych. „Życie Warszawy”: relacja z konferencji samorządu robotniczego w zakładach Mera-Błonie.
Programy I, II i III Polskiego Radia. Godz. 13.00.
Komunikat Polskiej Agencji Prasowej o osiągnięciu porozumienia w Szczecinie (30.08.1980).
Porozumienie Szczecińskie, 30.08.1980.
Obszerne fragmenty Dziennika Telewizyjnego.
Ludzie
Więcej tematów tej kolekcji
Więcej tematów...