Media o strajkach
A | A | A
„Z ciężkim sercem będziemy czekali na pomyślne wiadomości” - tak kończyła się jedna z audycji Polskiego Radia Wrocław o głodówce kolejarzy w 1980 r. Dziennikarze czasem wspierali strajkujących, czasem kłócili się z nimi. Zdarzały się ataki partyjnych mediów na Solidarność.
Audio
Sierpień 1980. Dziennikarka polemizuje ze strajkującymi.
Agnieszka Kocot podczas strajku próbuje rozwikłać problem partactwa w pracy polskich robotników.
Piotr Wilczkowski omawia artykuł z „Trybuny Ludu” - 27.08.1980.
Stanowisko Komisji Rządowej wobec postulatów strajkujących robotników.
Studio Odra, prowadzi Wacław Sondej - 28.08.1980.
Cytat z „Trybuny Ludu” o odnowie ruchu związkowego.
Sierpień 1980. Cytaty z artykułów „Trybuny Ludu” i „Życia Warszawy”. m.in. o odnowie ruchu związkowego.
„Sygnały dnia”. Marian Jurczyk w Trzebiatowie - 2.11.1981.
Słynne wystąpienie szefa szczecińskiej Solidarności. Radykalne, wzywające do ostrych rozliczeń z komunistami („być może trzeba będzie wybudować szubienice”), zawierające akcenty antysemickie. Zostało wykorzystane przez państwową propagandę do ataku na Solidarność. Jego elementem jest ta radiowa audycja.
Grudzień 1981. Audycja „Kto chce konfrontacji”, Program I Polskiego Radia
Relacja z radomskich obrad prezydium Krajowej Komisji Porozumiewawczej Solidarności. Były one zamknięte, a jednak radio emituje słabej jakości nagranie, które je dokumentuje. Skąd ma taśmę? Nie wiadomo. Ale to czas tuż przed stanem wojennym. Atmosfera jest napięta. Liderzy Solidarności (Lech Wałęsa, Karol Modzelewski) wprost mówią o nadchodzącej konfrontacji z władzami państwa. Audycja w radiu ma ewidentnie udowodnić, że jeśli faktycznie dojdzie do takiej konfrontacji – będzie to wina związku.
Wiadomości Dolnośląskie. 23.10.1980.
Prowadzi Wacław Sondej, a o głodówce kolejarzy opowiada Tadeusz Łączyński. Jest relacja z oczekiwania strajkujących na delegację rządową. Obaj dziennikarze są poruszeni głodówką, wspierają kolejarzy.
Więcej tematów tej kolekcji