13 Grudnia: kara śmierci za...
A | A | A
Dobrze pamiętamy przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego wprowadzające stan wojenny. Warto zatem przypomnieć szczegółowe regulacje, jakie w związku z tym wprowadzał reżim. Niektóre mogą być dzisiaj szokujące.
Stan wojenny został wprowadzony w niedzielę, 13.12.1981. Czy był wojskowym zamachem stanu?Reżim gen. Wojciecha Jaruzelskiego zapewniał, że nie. Dowód: ciągłość działania władz państwowych i partyjnych PRL. Z drugiej strony, Andrzej Albert (Wojciech Roszkowski) wprost pisze w swojej „Najnowszej historii Polski 1914-1993”, że był to bezprawny „wojskowy przewrót” i „zamach stanu”. I że wojsko już po fakcie próbowało legalizować swoją decyzję. Z czym dokładnie wiązało się wprowadzenie stanu wojennego?
Audio
Dziennik Telewizyjny, 13.12.1981
Telewizyjna lektura rozporządzeń stanu wojennego. Zmilitaryzowanie niektórych zakładów pracy. Wakacje zimowe dla studentów. Wstrzymanie sprzedaży paliwa. Jeden centralny program radiowy i telewizyjny.
Dziennik Telewizyjny, 13.12.1981
Komentarz: „Kilka słów refleksji”. Sprawozdanie z konferencji rzecznika rządu Jerzego Urbana. Informacje Prezydium Sejmu. Głosy światowych mediów. Reakcje polityków zachodnich. O przemówieniu gen. Wojciecha Jaruzelskiego. (Dziennik Telewizyjny, 13.12.1981.).
Dziennik Telewizyjny, 13.12.1981
Pełny skład Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Komunikat MSW o warunkach dojazdu do pracy. Przepisy ograniczające swobodę poruszania się. Obowiązki i uprawnienia osób podlegających służbie wojskowej.
Dziennik Telewizyjny, 13.12.1981
Funkcjonowanie Obrony Cywilnej w czasie obowiązywania stanu wojennego. Uchwała Komitetu Obrony Kraju w sprawie militaryzacji niektórych zakładów pracy – i ich wyszczególnienie.
Ludzie