Gen. Jaruzelski prosi o 90 dni spokoju
A | A | A
Brzmi dziwnie? Ale tak właśnie było. Na dziesięć miesięcy przed wprowadzeniem stanu wojennego gen. Wojciech Jaruzelski prosił, by dać mu szansę. Proponował reformy.
Gen. Wojciech Jaruzelski został premierem 11.02.1981. Jego wygłoszony w Sejmie apel o 90 dni spokoju (i towarzyszące mu wystąpienia) zachował się w archiwach Radia Wrocław. Jest datowany na 12.02.1981. Andrzej Albert (Wojciech Roszkowski) tak o tym pisze w swojej „Najnowszej historii Polski 1914-1993”: „Jednym z wicepremierów został Mieczysław Rakowski. W swoim expose Jaruzelski wezwał do zaniechania wszelkich akcji strajkowych. Apel Jaruzelskiego o „90 spokojnych dni” został pozytywnie odebrany w społeczeństwie, które, zmęczone już kryzysem, bałaganem i chwiejną polityką władz, liczyło na to, że premier-generał opanuje erozję systemu władzy oraz zapewni minimum równowagi między rządem i Solidarnością”. Albert zaraz jednak dodaje, że „były to nadzieje płonne”, ponieważ w tym samym czasie „trwały przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego”.
Audio
Przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego. „Władza ludowa zagrodzi drogę kontrrewolucji”.
„Rozchwianie społeczne podstawową przyczyną trudności gospodarczych”. Apel o 90 spokojnych dni. Dziesięciopunktowy pakiet niezbędnych działań. Będą nowe ustawy. Linia współpracy z Kościołem. Projekt ustawy o cenzurze. Nowa polityka kadrowa. „Liczymy na ludzi nauki”. Itp.
Wiadomości Dolnośląskie (1981-02-17)
Prowadzi Piotr Wilczkowski. Relacja Arkadiusza Rodaka z Legnicy o nędzy tamtejszej telekomunikacji (nieczynne automaty telefoniczne).
Wiadomości Dolnośląskie (1981-02-13)
Godz. 17.00. Prowadzi Wacław Sondej. Pokłosie strajków w woj. jeleniogórskim. Ograniczenia w dostawach energii (relacja Tomasza Kędzi).
Wiadomości Dolnośląskie (1981-02-13)
Godz. 17.00. Prowadzi Wacław Sondej. Komentarze robotników na temat debaty sejmowej po apelu premiera o 90 dni spokoju. Rozliczenia w partii – dyskusja przedzjazdowa (relacja Arkadiusza Rodaka z Legnicy).
Wiadomości Dolnośląskie. (1981-02-10)
Godz. 17.00. Prowadzi Wacław Sondej. Opinie robotników ZNTK po VIII Plenum KC PZPR („rząd powinien działać mniej opieszale”). Uchwała KW SD wzywająca do realizacji Porozumień Sierpniowych.
Wystąpienie wicepremiera Kazimierza Barcikowskiego.
„Spotkaliśmy się ze świadomą działalnością polityczną obliczoną na niweczenie zaufania”. „Pseudoteoria samoorganizacji społeczeństwa przeciw państwu”, „potrzebny jest realizm”. Itp.
Wystąpienie Stanisława Gucwy (ZSL).
„Społeczeństwo nie rozumie pogarszającej się sytuacji gospodarczej”. „Staliśmy się dłużnikami”. „Konsekwentna odnowa warunkiem społecznego zaufania”. „Solidarność wiejska prowadzi do rozbicia wsi”.
Gen. Jaruzelski ogłasza propozycje zmian w rządzie.
Życiorysy Andrzeja Jedynaka i Mieczysława F. Rakowskiego.
Wiadomości Dolnośląskie (1981-02-14)
Prowadzi Andrzej Ostrowski. Relacje z MPK Wrocław. Postanowienia Komisji Strajkowej w kwestii powstrzymania akcji strajkowych. Uchwała MKS MPK. Sytuacja postrajkowa w woj. jeleniogórskim (relacja Leszka Zielińskiego).
Ludzie
Więcej tematów tej kolekcji